Nawilżacz powietrza Klarta Humea – test

Na początku listopada 2019 r. zdecydowałam się na zakup nawilżacza powietrza. Od razu zacznę od tego iż poniższy test nie jest przez nikogo sponsorowany, jest to w 100% moja obiektywna opinia. Po około dwóch miesiącach użytkowania to urządzenie odmieniło moje życie, dlatego postanowiłam podzielić się z wami moimi spostrzeżeniami na temat efektywnego nawilżania powietrza i jego wpływu na nasze funkcjonowanie.

Jaka powinna być wilgotność powietrza w naszym mieszaniu / domu?

Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniu w którym przebywamy powinna wynosić od 40% do 60%. Dla mnie idealna wartość to właśnie 60%. Wtedy czuję się najlepiej.

Ogólnie sytuacja niskiej wilgotności powietrza często ma miejsce w sezonie jesienno – zimowym, czyli okresie grzewczym. Potrafi ona wtedy spaść nawet do około 30%.

Prawidłowa wilgotność powietrza

Co się dzieje gdy mamy w pomieszczeniu niską wilgotność?

Najgorzej było w nocy oraz nad ranem, gdy wilgotność powietrza spadała do około 30%, co skutkowało zatkanym nosem, suchym, drapiącym bólem gardła, a kaszel utrudnił spokojny sen. Konsekwencją tego było niewyspanie i ból głowy.

Dodatkowo niska wilgotność powietrza wysusza naszą skórę, co w dłuższej perspektywie czasu będzie powodowało jej szybsze starzenie, oraz powstawanie większych zmarszczek.

Niska wilgotność powietrza dodatkowo źle działa na nasze oczy. Przekonać się o tym najbardziej mogą osoby które dużo czasu spędzają przy monitorze komputera oraz osoby noszące soczewki kontaktowe.

Jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza?

1. Nawilżacz parowy.

Są to nawilżacze starego typu. Ich działanie jest proste, wyposażone sa w grzałkę, która doprowadza wodę do wrzenia, czego efektem jest powstawanie pary wodnej.  Mają jednak spoty minus. Zużywają bardzo dużo prądu, w zależności od modelu jest to wartość w przedziale 150-350 [W]. Dodatkowo istnieje ryzyko poparzenia się gorącą wodą. Jest to szczególnie niebezpieczny rodzaj nawilżacza gdy mamy małe dzieci.

Nawilżacz powietrza parowy

2. Nawilżacz ultradźwiękowy.

Są to nawilżacze trochę nowszego typu. Ich zasada działania polega na rozbijaniu wody na małe cząstki za pomocą ultradźwiękowych fal. W zależności od modelu zużywają od 35 do 110 [W]. Jest to znacznie mniej niż nawilżacze parowe. Posiadają jednak swoje wady, pierwsza z nich polega na tym iż wlewając do nich wodę z kranu w wyniku rozbijania cząsteczek wody przez ultradźwięki do powietrza dostaje się również pył kamienny. Jest to niezdrowe dla naszego organizmu. Dodatkowo na meblach pojawia się biały osad, dlatego zaleca się stosować wodę destylowaną co pociąga za sobą dodatkowe koszty.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

3. Nawilżacz ewaporacyjny.

Jest to nawilżacz najnowszego typu. Zasada działania jest trzy etapowa.

I – Wewnątrz znajduje się filtr który nasiąka wlaną przez nas wodą. Nawilżacz zasysa suche powietrze do wnętrza urządzenia.

II – Cząsteczki wody parują z nasiąkniętego wodą filtra. Proces ten jest wspomagany przez wentylator, który dodatkowo rozbija ja na mniejsze cząsteczki, tworząc całkowicie niewidoczną dla nas mgiełkę.

III – Nawilżone powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz urządzenia.

Tego typu urządzenia powietrza są przyjazne naszemu zdrowiu ponieważ wykorzystują naturalna i bezpieczną metodę nawilżania powietrza. Naturalna niewidoczna dla oka mgiełka zawiera o 99% mniej bakterii w porównaniu do nawilżaczy ultradźwiękowych. Wynika to z tego że cząsteczki parującej wody są tak małe, że trudniej przyczepiają się do nich bakterie.

Dodatkowo tego rodzaju urządzenia zużywają bardzo małe ilości energii. Czyli około 12 [W].

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

Jaki nawilżacz powietrza wybrałam?

Wybór był oczywisty. Kupiłam nawilżacz ewaporacyjny. Model Klarta Humea. Jest to polska firma która specjalizuje się w nawilżaczach i oczyszczaczach powietrza.

Nawilżacz powietrza Klarta
Nawilżacz powietrza

Jak sprawdza się nawilżacz powietrza w codziennym użytkowaniu.

Nawilżacza używam w moim 42 metrowym mieszkaniu w którym jest salon z aneksem kuchennym oraz sypialnia. Zazwyczaj nawilżacz stoi w sypialni. Nawilżacz włączam zaraz po powrocie z pracy, wtedy wilgotność powietrza oscyluje w granicy 35-40%. Po uruchomieniu nawilżacz potrzebuje około godziny aby wilgotność w pomieszczeniu w którym się znajduje osiągnęła poziom 50%. Po około dwóch godzinach wilgotność osiąga poziom 60% czyli taki w którym czuje się najlepiej.

Sterowanie i obsługa – w praktyce.

Nawilżacz powietrza posiada bardzo estetyczny panel sterowania umieszczony w górnej części urządzenia. Jest tam 6 przycisków.

Pierwszy

Odpowiada za włączenie i wyłączenie urządzenia.


Drugi

Przycisk – tryb nocny. To ciekawa opcja ponieważ po wciśnięciu tego przycisku możemy włączyć podświetlenie urządzenia lub je całkowicie wyłączyć. Posiada ono trzystopniową skalę. Dodatkowo ten tryb sprawia że nawilżacz zmniejsza prędkość obrotów wentylatora na 1 w skali 4 stopniowej i urządzenie staje się prawie niesłyszalne. Sprawdzi się dobrze dla osób które potrzebują cichego urządzenia.

Tryb nocny

Trzeci

Przycisk to tryb automatyczny. Nawilżacz powietrza będzie dążył do tego aby uzyskać wilgotność powietrza w pomieszczeniu 50% samodzielnie dobierając prędkość wentylatora. Na początku gdy wartość wilgotności jest niska nawilżacz przez chwilę będzie pracował na wysokich obrotach, zazwyczaj 3 w skali 4 stopniowej. Następnie gdy wilgotność będzie zbliżała się do zadanej, czyli 50% prędkość obrotów wentylatora zmniejszy się na 2 poziom a następnie na 1.

Nawilżacz powietrza tryb automatyczny

Czwarty

Przycisk służy do konkretnego ustawienia wilgotności. Zakres oscyluje od wartości 40% aż do 75% jest to wyjątek na tle konkurencji. Na rynku mało jest urządzeń które miały by aż taki zakres i dokładność ustawiania poziomu wilgotności. Dzięki temu każdy może ustawić taką wilgotność jaka mu najbardziej pasuje.

Nawilżacz powietrza wilgotność

Piąty

Przycisk to timer. Pozwala on ustawić czas za jaki urządzenie ma się wyłączyć, do wyboru mamy zakres od 1h do 12h.

Wilgotność powietrza

Szósty

Przycisk to ręczne ustawianie prędkości wentylatora. Mamy poziom 1, 2, 3, oraz 4. Poziom pierwszy jest prawie niesłyszalny, jak podaje producent jest to 24 dB. Poziom drugi jest już słyszalny, ale i tak nadal jest to bardzo cichy szum. Ja spokojnie mogę spać przy takiej prędkości wentylatora. Poziom trzeci wentylatora jest już słyszalny. I raczej jest on stosowany tylko w przypadku gdy chcę szybko nawilżyć pomieszczenie. W ciągu nocy, poziom trzeci raczej będzie zbyt głośny. Poziom czwarty emituje spory szum. Wentylator osiąga bardzo dużą prędkość i jest dosyć głośny. Nie korzystam z czwartego poziomu prędkości.  

Nawilżanie powietrza

Nawilżacz powietrza -parametry techniczne, czujniki.

Klarta Humea posiada higrometr, czyli czujnik który mierzy poziom wilgotności w pomieszczeniu. Dodatkowo jest wyposażony w higrostat który w inteligentny sposób ustawia prędkość obrotów wiatraka aby utrzymać w pomieszczeniu dokładnie taki poziom wilgotności jaki ustawimy (zakres od 40% do 75%). To bardzo przydatne elementy nawilżacza.

Urządzenie ma zbiornik wody na 3 litry wody. Do całkiem sporo. Gdy zaleję cały zbiornik spokojnie starcza to na dobę, a czasami nawet na dłużej. Dodatkowo posiada on czujnik poziomu, który sprawia że gdy woda skończy się całkowicie nawilżacz będzie pracował przez około 1-2 godziny aby osuszyć filtr po czym samoczynnie się wyłączy.

Nawilżacz jest wyposażony w filtr który ma bardzo dużą zaletę. Jest pokryty solami antybakteryjnymi, dzięki czemu w nawilżaczu nie rozwijają się bakterie i grzyby. Filtr starcza zazwyczaj na jedne sezon grzewczy. Po czym należy go wymienić.


Cena i jakość urządzenia.

Aktualna cena na stornie producenta to 499 zł. W zestawie dostajemy nawilżacz powietrza z filtrem, który starcza zazwyczaj na 1 sezon grzewczy. Po czym należy go wymienić. Cena za filtr to 49 zł

Natomiast jeżeli chodzi o jakość wykonania urządzenia to jest ona na wysokim poziomie. Nawilżacz wydaje się być wykonany z dobrych materiałów. Powinien długo nam posłużyć.

Podsumowanie zalety i wady.

Zalety:

– niskie zużycie energii 12 [W].

– inteligentna praca, dzięki czujnikom wilgotności  

– technologia ewaporacyjna (99 % mniej bakterii w porównaniu do nawilżaczy ultradźwiękowych)

– duży zbiornik wody

– wydajność

– filtr pokryty solami

Wady

– cena

Podsumowanie:

Nawilżacz powietrza odmienił moje życie, polepszył mój komfort. Posiada bardzo dużo zalet. Jedyną jego wada może być cena. Jednak lepsza jakość życia każdego dnia, lepszy sen, lepszy poranek są zdecydowanie warte tych pieniędzy. Dodatkowo płacąc taką kwotę mamy pewność że nasz nawilżacz nie będzie emitował pyłu kamiennego, będzie energooszczędny a dzięki technologii ewaporacyjnej będzie to zdecydowanie zdrowe nawilżania naszego domu.  

NAWILŻACZ KLARTA HUMEA – kliknij tutaj

FILTR DO NAWILŻACZA – kliknij tutaj


Obserwuj mnie na portalach.

Dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi wpisami

makijaż facebook
makijaż instagram

Zobacz inne moje wpisy na blogu.

7,217 thoughts on “Nawilżacz powietrza Klarta Humea – test